Nagy felbolydulást okozott az Index lebuktató cikke a kuruzsló, ál-egészségügyi portálokkal kapcsolatban. A felháborodás jogos, és - mondhatni - menetrendszerű. A hiszékenység vámszedőit közmegvetés sújtja, nem volt ez másképp például a Bajor Imrét ciánnal kezelő csodadoktor címlapra emelésekor sem.
A hiszékenység mióta világ a világ segíti az emberiséget bizonyos dolgok megértésében, megismerésében, illetve ezek helyett a könnyű magyarázatok elfogadásában, és a megnyugvásban. A bajban lévő, méghozzá halálos fenyegetettségben lévő emberek szívesen belekapaszkodnának a végső, biztosnak látszó szalmaszálba, legyen az sárkány ellen sárkányfű, egyházi búcsúcédula, vagy a tumort pár nap alatt kikezelő gyógytea. A pánikban lévő ember sokszor hiszékeny, és inkább nélkülözi a józan összefüggésekbe vetett bizalmát, ha valami egyéb csoda jobb esélyekkel kecsegteti nagy bajában.
Ezek a leleplező cikkek ritkán nyitják fel a minden csillogó üveggyöngyben, fogzást segítő borostyán-nyakláncban hívó széles néptömegek szemét. Megkockáztatható, hogy az Index - ezrek által megosztott - cikke nem is jut el a kamu oldalak által megcélzott, ezoterikus világokban bóklászó embertársainkhoz. Vagy ha mégis, akkor egy legyintéssel beillesztik a világ működését egyengető háttérhatalmak összeesküvési tevékenységébe. Ha sem ez, sem az, akkor viszont valóban szenvedélyes viták alakulhatnak ki. Ez elmúlt hetekben például a Heti Válaszban jelent meg felháborodott olvasói levél, amely szerint a lap szándékosan egyoldalúan tájékoztat a kötelező oltások "valódi" veszélyeivel kapcsolatban. Válaszában az újságíró rámutatott, hogy Los Angeles két legelegánsabb körzetében jelenleg olyan a mumpsz és szamárköhögés fertőzöttség az óvodás korú gyerekek körében, mint Csád és Szudán legszegényebb országaiban, köszönhetően a divatos hülyeségeknek bedőlő celebek oltásellenes kampányainak.
A dezinformálás, a hiszékenységen való nyerészkedés kézzel fogható károkat okoz, kezdve az egészségügybe vetett bizalomtól a súlyos gazdasági károkat is jelentő félrekezelésekig, a hiszékenyeket kifosztó, megsarcoló emeltdíjas telefonokig és csodateákig. Miért van ezzel teendőnk? Végül is mondhatnánk azt, hogy aki ebben akar hinni, higgyen, saját keresetét/nyugdíját/segélyét költi hülyeségekre, nem függünk egymástól.
Érdemes azonban észrevenni, hogy ezen a területen a hagyományos kommunikációs eszközök és a main stream véleményformálók, kormányzati aktorok, egészségügyi szereplők mennyire tehetetlenek, hatékonyságukat vesztettek. A józan érvek, amelyek szükségszerűen legalább egy-két lépcsőfokkal bonyolultabbak, mint a légből kapott álinformációk egyszerűen nehezebben, vagy egyáltalán jutnak át ezen a falon. A süket füleken a becsukott szemeken. A kisujjból szopott áltudományos érvek elleni harc olyan, mint a misztikus mocsári hidra: egy fejet levágva (megcáfolva) kettő másik nő helyére, hiszen semmibe sem kerül egy Sírius bolygóról származó mágneses erőtérre hivatkozni. (A működési mechanizmust, és az álokfejtések születését szépen mutatja be az Index fent linkelt cikke.) Magyarán a legnagyobb kommunikációs kihívás éppen az, hogy a teljesen légből kapott, és sok-sok esetben kifejezetten káros elméleteket kell egyenként, határozottan és meggyőzően cáfolni, kimondani napról napra akár, hogy a király meztelen. Ha másért nem, azért, hogy már eltűntnek hitt betegségek ne térhessenek vissza a kötelező oltások elszabotálása miatt és ne fenyegessék a józan - egyelőre - többséget.
Hogy ez mekkora feladat kommunikációs szempontból, azt pont az egyébként bizonytalan szerzőségű mottónkkal tudnánk illusztrálni: "A hazugság már félig megkerülte a Földet, míg az igazság még csak a cipőjét fűzi".
---
Ha tetszett a bejegyzés, kövesd a blogot rss-en, vagy akár twitteren. Vagy látogass meg honlapunkon, vagy a Facebookon. Követhetsz a Linkedinen is, és a hírlevélre se felejts el feliratkozni!
Utolsó kommentek