Ismét színre lépett Monica Lewinsky ("Van-e, ki e nevet nem ismeri?"), és több mint tizenhat év hallgatás után nagyon fontos dolgokról beszélt. Érdemes meghallani, amit mond.
A most 41 éves Lewinsky mindössze 24 éves korában tett szert nem vágyott világhírre, mert, mondjuk így, összeszűrte a levet akkori főnökével, aki történetesen éppen az Egyesült Államok elnöke volt. Az egykori fehér házi gyakornok másfél évtizedre eltűnt a világ szeme elől, most azonban sorsát, pontosabban sorscsapását felvállalva, bemutatva új misszióba kezdett.
Idehaza kevés figyelmet kapott, de nagy hatású beszédet tartott a Cannes-i marketingfesztiválon, ahol a meghívott reklámguruk álló ovációval (nem röhögni!) ünnepelték a gondolatait. Monica Lewinskynek ez volt a második-harmadik megnyilvánulása a sorban, nemrégiben a Forbes Under30 rendezvényén is beszélt, volt TED előadó is. Európában most adott elő először, míg Amerikában az utóbbi időben egyre aktívabb közszereplőnek mondható, tévé és magazin interjúkat is adott 2015 során.
Monica Lewinsky témája a nyilvános megszégyenítés, a média és internet általi totális megsemmisülés és az ebből való talpra állás. Azt mondja, 1998-ban a személyes márkája omlott össze, tovább nem építhető módon, javíthatatlanul. Nem egy átlagos márka kudarcáról, vagy kríziskommunikációjáról van szó, hanem arról, amikor egy hús-vér ember neve a végtelenségig lejáratódik, használhatatlanná válik külső és elsöprő lendületű erők hatására. Monica Lewinsky valószínűleg joggal állítja, hogy ő volt az internet legelső áldozata, amennyiben ilyen rövid idő alatt, ilyen mértékben és ilyen hatásfokkal még senkit sem tett tönkre a világháló - különösen az elkövetett vétkének súlya arányában. (Ekkor még nem csak a cyberbullying kifejezés nem létezett, de még a Facebook sem.)
A vihar nem ült el, a neve - erről is ő beszélt - 120 rap számban szerepel, az internet tele van malac viccekkel vele kapcsolatban, és ezt levetkőzni már sosem tudja. Az élete ment rá erre az afférra, de úgy döntött, másfél évtized után nem azért áll elő, hogy sajnáltassa magát, hanem azért, hogy figyelmeztessen mindenkit, különösen a fiatalokat, hogy legyenek rendkívül óvatosak, mert a legapróbb hiba elkövetésével is tönkre tehetik magukat. Ennél is fontosabb üzenete, hogy az egyre kiterjedtebb, a kamaszok körében szám nélküli öngyilkosságot okozó internetes zaklatás, lelki terrorhadjárat megállítása közös feladat, amit nem szabad félvállról venni. Mert szó szerint: életveszélyes. (Az internetes zaklatásról szól egyébként idén a Médiaunió kampánya is. És persze a világon számos más akció is.
Érdekes és elgondolkoztató, amikor Lewinsky arról beszél, a botrány legnagyobb hőfokán élesen elvált egymástól a "nyilvános Monica" és az a Monica, akit ő maga, barátai, és családja ismertek. A meghurcolt és mindennek elmondott nyilvános Monica számára teljesen ismeretlen figura, akivel semmilyen közösséget nem érzett, míg őt magát az öngyilkosság gondolatáig és súlyos depresszióig sodorta a szégyen - és a megszégyenítés.
Ez - és ez számunkra is fontos - nagyon hasonlít az egyébként reflektorfényben élő celebek életéhez is, akik a másnapi bulvárlapokból és műsorokból tudják meg magukról a legfrissebb, a valósággal sokszor köszönő viszonyban sem lévő pletykákat. Az is tudható, hogy a sztárok legtöbbjének médiából ismert csillogó-villogó életkörülményei csak szemfényvesztés, a showbusiness része. Esetükben is elválik egymástól a nyilvános énjük a magánénjüktől, legalábbis abban az esetben, ha még el tudják választani magukban a kettőt.
Ami a legnagyobb kríziskommunikációs kihívást jelenti, ha egy személyiség saját neve megpörkölődik, az internetes találatok pedig évtizedekig a nem kívánt, legkínosabb tartalmakat hozzák elő. Ne gondoljuk, hogy ez csak a kétes életű sztárokkal fordulhat elő. (Monica Lewinsky is egy no-name kis gyakornok volt.) Bárkinek lehetnek olyan pillanatai, megszólalásai, fényképei, amelyek egy váratlan pillanatban hátba támadják, utolérik őt, megakadályozzák az álláskeresést, karrierváltást. Bárkiből lehet Monica Lewinsky. Belőled is.
---
ha érdekel a kríziskommunikáció, ne felejts el feliratkozni a Spindoc Kríziskommunikációs eMagazinra itt. Kéthetente jön is az új kiadvány.
Utolsó kommentek