Gyűlnek a plüss oroszlánok és más plüssállatkák egy minnesotai fogorvos háza előtt. Dr. Walter Palmer volt az a semmitől vissza nem riadó vadász, aki helyi segítőinek közreműködésével íjpuskával levadászta Zimbabwe nemzeti kincsét és leghíresebb oroszlánját, Cecilt.
A fogorvos háza a globális felháborodás zarándokhelye lett, de a Twitteren és a Facebookon is özönlenek a felháborodott, fenyegetőző bejegyzések, miközben tízezresével növekszik az online petíciókat aláírók száma is.
A hős vadász még nem mert kamerák elé állni, állítólagos szóvivője útján kommunikál (miért van egy fogorvosnak szóvivője?), üzeneteiben hangsúlyozza, rendkívül sajnálja a történteket, helyi segítőit okolja amiatt, mert félrevezették.
Védekezése nem áll sziklaszilárd lábakon, egyrészt Cecilt kicsalogatták a nemezi park védett területéről, hogy már "szabad földön" teríthessék le, másrészt korábbi trófeái is elég egyértelművé teszik, hogy a fogorvos-vadász tudja, hogy mi a dörgés a védett, veszélyeztetett nagyvadak világában.
Nem ez az első, és nem is ez lesz az utolsó eset, amikor egy-egy trófeavadász válik egy-két napra az internet leggyűlöltebb személyévé. A kép és a sztori annyira erős, hogy a legérzelemmentesebb internetezőket is megindítja. A vadászat amúgy is a világ egyik legmegosztóbb "sportja", a kihalás szélén billegő nagyvadállomány, és persze a tenger világában a bálnák, delfinek sorsa pedig folyamatosan a globális érdeklődés fókuszában van. Így aztán különösen nagy a kontraszt egy büszkén mosolygó amerikai vadász és egy ismert, emblematikus állat kiterített teteme között.
Ezek a képek a történetmesélés (storytelling) legerősebb, legkönnyebben befogadható pillérei, kétéves kor fölött bárki megérti. A kétségbeesett tehetetlenség és a düh önti el az embert, nincs mit magyarázni, nincs mit mérlegelni. Ezek azok az esetek, amikor egy kép valóban többet ér ezer szónál. Mint amikor láthatjuk, hogy fegyveres őrök őrzik - nyilvánvalóan teljesen hiába - az utolsó megmaradt hím fehér orrszarvút, amelynek a szarvát már le is fűrészelték, hogy ne legyen annyira csábító az orvvadászoknak...
Cecil, az oroszlán talán nem halt meg hiába. Az általános tudásunknál sokkal erősebb üzenet, hogy most egy közismert, névvel is rendelkező, így érzelmi azonosulást lehetővé tévő nagyvad leterítése vált témává. Könnyen érthető, felkavaró története lökést adhat egy elkeseredett, de talán nem teljesen reménytelen küzdelemnek.
---
ha érdekel a kríziskommunikáció, ne felejts el feliratkozni a Spindoc Kríziskommunikációs eMagazinra itt. Kéthetente jön is az új kiadvány.
Utolsó kommentek