Rendkívül súlyos következményekkel járt egy ártatlannak ígérkező gyógyszerkísérlet Franciaországban. A dráma ezekben a percekben, napokban is tart, igazi filmre - thriller műfajúra - kívánkozó eseménysort láthatunk kibontakozni. A gyógyszertesztet ugyanis egészséges önkénteseken végezte a francia labor, az alanyok közül egy ember agyhalál és kómába esés után meghalt, hárman már szinte bizonyosan maradandó agykárosodást szenvednek, de a túlélésük sem garantált, miközben van olyan tesztalany, aki "egyelőre" jól van. A kórházba került hat áldozat kapta a legnagyobb dózist az új hatóanyagból, amelyet egy portugál cég, a Bial megbízásából teszteltek Franciaországban, a Biotrial nevű gyógyszer laboratóriumban. Igazi rémálom.
Az egészség a legféltettebb értékünk. Nem véletlen, hogy maga a gyógyszerkísérlet kifejezés is rémisztően hat a társadalmak széles köreiben, a gyógyszercégek iránti bizalom pedig szélsőséges értékeket vesz fel. Nagyon széles az a tábor, amely valamennyi tudományos módszert, gyógyszerfejlesztés elutasít. A nagy gyógyszercégek "titkos laboratóriumai" a legvadabb összeesküvés-elméletek, "konteók" terjedésére szolgáltatnak táptalajt. Mi is foglalkoztunk azzal, milyen sokan bíznak meg inkább az obskúrus, minden tudományos hátteret és magyarázatot nélkülöző kamu "egészségügyi szolgáltatásokban", természetes alapú csodaszerekben, még akkor is, ha saját és közvetlen hozzátartozóik, gyerekeik egészségét sodorják veszélybe - például a kötelező oltások elutasításával.
A gyógyszerek, új egészségügyi vívmányok, kutatások eredményeinek drasztikus elutasítása a homokba dugott fej politikája. Ugyanakkor a terjedő szkepszis leküzdése igencsak összetett kommunikációs kihívás, amelyet ráadásul éppen az érintett gyógyszercégeknek kellene lefolytatniuk. Az ilyen drámai esetek pedig újra és újra olajat fognak önteni a tűzre, még tovább hiteltelenítve a main stream gyógyászatot, és még több muníciót adva a szkepetikusoknak, világszintű összeesküvést sejtőknek és sejtetőknek, valamint a zavarosban halászó alternatív gyógymódot hirdető pénzügyi ügyeskedőknek.
A nagy képet nézve tehát szinte mindegy is, hogy a Biotrial labor és a gyártó Bial ellen lefolytatott vizsgálatok mit hoznak, illetve milyen módon zajlik majd az érintett cégek kríziskommunikációja. A mindenkori jólértesültek már fogják tudni a magukét, a két cég brandje alighanem kiköszörülhetetlen csorbát szenved. De azért érdemes volna megtudni, mi és miért történhetett pontosan...
Érdekesség, hogy a kríziskommunikáció egyik leghíresebb, legismertebb tantörténete is gyógyszerhez, méghozzá pont ugyancsak fájdalomcsillapítóhoz kötődik. A Tylenol nevű gyógyszer Chicagóban hét ember halálát okozta és ez természetesen óriási pánikot keltett. Mint a vizsgálatokból kiderült, nem a gyógyszer volt a hibás, hanem egy mindmáig felderítetlen bűnügy részeként valaki az üzletek polcain juttatott halálos adag cianid mérget az orvosságokba. A Tylenolt gyártó Johnson & Johnson kríziskezelése példaértékű volt, amely nem véletlenül kihagyhatatlan része a kríziskommunikációs tananyagnak itthon és világszerte.
---
Ha érdekelnek a kríziskommunikáció hírei, iratkozz fel a Spindoc Kríziskommunikációs Hírlevélre itt
Utolsó kommentek