Nem tudom mással előfordult-e, velem párszor megesett, ezért tapasztalatból tudom mondani: nagyon hálás tudok lenni, ha egy szomszéd figyelmeztet, hogy a kulcsaimat bent felejtettem a postaláda / lépcsőházi ajtó zárjában. Emiatt még senkit sem rúgtam bokán, pláne nem vitettem el éjjel a készenléti rendőrséggel, mint betörőt.
Minden kezdet nehéz, és a nagy, átfogó informatikai rendszerek bevezetése különösen kritikus manővernek számítanak. Ezért is zajlik általában több hetes / hónapos tesztmenedzsment, kockázatelemzés, még mielőtt élessé tennék a nagyközönség előtt a rendszer használatát. A BKK, úgy tűnik, 19-re lapot húzott, bízott abban, hogy hátha minden sikerülni fog, jóllehet, az ilyen rendszerek esetében semmi ok sincs arra bazírozni, hogy minden jól fog működni. Az online jegyvásárlás bevezetése pillanata óta akadozik, a BKK pedig történelmi szokásához hasonlóan hárít és támad. Ráadásul ezt egy olyan "profi" céggel az oldalán teszi, mint a T-systems, amellyel vállvetve bukdácsolták végig az azóta népszerűvé vált Bubi szolgáltatás bevezetését is.
A kríziskommunikáció egyik szabálya, hogy ne lődd le a rossz hír hozóját. Természetes emberi gesztus, esendőségünk jele, ha valaki arra pazarolja haragját, aki a rossz hírt közli (lásd a kulcscsomó visszaszolgáltatása). A professzionális szervezeteknek, amelyeknek uram bocsá még kommunikációs osztályuk is van, egyszerűen nem kellene emberi esendőséggel rendelkezniük, van pár perc végiggondolni, hogy mit és hogyan kommunikáljanak. És talán elkerülhető volna az is, hogy a más helyeken jutalomban, elismerésben részesítendő fiatal "hakkert" feljelentsék és lecsukassák, immár végleg magukra borítva a népharagot.
Azt írtuk, van pár perc végiggondolni a mondandót, és ezzel a kríziskommunikáció egy másik szabályszerűségéhez érkeztünk, jelesül az első órák, az első 24 óra fontosságára a kríziskezelés szempontjából. Szakmai szempontból megvitatható, a mostani krízisnek melyik volna a kezdő pillanata, de a krízis felkeményedése a fiatal srác előállításáról szóló hír megjelenítésétől számítható. Ehhez képest a BKK és a T-Systems legkézenfekvőbb felületei így kommentálják hivatalosan a témát (18.00 órai állás):
Magyarán: nincs mondanivalójuk, átadják a terepet a közfelháborodásnak, amely ösztöndíjban, tüntetésben és bojkottfelhívásokban eszkalálódik. Miközben éppenséggel elmondhatnák saját álláspontjukat, nem muszáj a társadalmi felháborodás uszályával haladni - praktikusan persze ebből jönnének ki a legjobban. De csöndben kusshadni, az nem elfogadható.
UPDATE:
estére mégis kiizzadt magából egy közös közleményt a két érintett szervezet. Íme:
A BKK és a T-Systems Magyarország közös állásfoglalása
A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) és a T-Systems Magyarország a BKK online értékesítési rendszerét ért informatikai támadások során tett intézkedésekkel kapcsolatban a következőkről ad tájékoztatást:
A T-Systems Magyarország az informatikai rendszerét ért jogosulatlan befolyásolás miatt ismeretlen tettes ellen (és nem egy konkrét személy ellen) tett feljelentést. A T-Systems Magyarországnak - szigorú belső protokollja szerint - az általa fejlesztett rendszerek védelmében egy adott szintet elérő esemény esetében kötelessége ezt megtenni. Ebben az esetben sem tehetett mást.Ugyanakkor a BKK és a T-Systems Magyarország vezérigazgatói sajnálattal értesültek arról, hogy a gyanúsított egy fiatal diák, aki a médiában megjelent nyilatkozatai szerint jószándékkal járt el.
Nem lett sokkal jobb a helyzet tőle. Sajnálattal értesültek róla?
---
Ha érdekelnek a kríziskommunikáció hírei, iratkozz fel a Spindoc Kríziskommunikációs Hírlevélre itt
Utolsó kommentek